Porral oltók
Termékeink
Poroltó, porral oltó tűzoltó készülékek
A tűzoltó készülékek típusai közül a poroltók, porral oltók a legnépszerűbbek hazánkban, köszönhetően kedvező áruknak és sokoldalú felhasználásuknak. A poroltók alkalmazhatók „A” (szilárd, általában szerves eredetű olyan anyagok tüze), „B” (folyékony vagy cseppfolyósítható szilárd anyagok tüzei) és „C” osztályú tüzek (gázok tüzei) oltásához is. Elektromos berendezések tüzeinek oltására is alkalmazhatók, viszont ilyen esetben figyelembe kell venni a visszagyulladás veszélyét, és esetlegesen további hűtésről is gondoskodni kell, amire kiváló megoldás lehet a habbal vagy a vízzel történő hűtés.
Porral oltó tűzoltó készülékek általában kezdetleges tüzek kioltására, csillapítására használhatók, de tűzoltó járművekben is alkalmazzák őket, nagyobb tüzek oltására. A felhasználási terület tehát nagyban függ a rendelkezésre álló oltópor mennyiségétől.
A tűzoltó porok
A porral oltók, ahogy a nevük is mutatja, por hatóanyaggal rendelkeznek, amely a készülék összetételének legalább 90%-át jelenti. Az oltóanyag megválasztása a tüzek típusától függ, általában nátrium-hidrogén-karbonát, kálium-hidrogén-karbonát, ammónium-foszfát és ammónium-szulfát hatóanyagú poroltókat alkalmaznak.
A tűzoltó poroknak olyan anyagoknak kell lenni, hogy nitrogénnel, szén-dioxiddal ne lépjenek reakcióba, mivel ezeket alkalmazzák a poroltó készülék hajtógázaként. Emellett követelmény, hogy az oltópor ne legyen mérgező, porral oltás során ne keletkezzen mérgező anyag, mivel ez az emberi egészségre veszélyes, valamint az elektromos áram vezető képességük alacsony legyen, hogy elektromos tüzek oltására is alkalmasak legyenek.
A poroltók, porral oltók hátrányai
A porral oltók egyik legnagyobb hátránya, hogy nem alkalmasak ún. tiszta oltásra, így olyan helyzetekben, tűzoltáskor nem alkalmazhatók, ahol követelmény a tiszta oltás. Az oltás után hátramaradó oltóanyag sok esetben plusz károkat okozhat, pl. értékes berendezésekben, eszközökben. A poroltókat használat után újra kell tölteni, újra készenlétbe kell állítani, ami költséges lehet, és viszonylag sok időt vehet igénybe.
A poroltók, porral oltók használata
A poroltók tartályának címkéjén megtalálható a használati utasítás is és a tartalmazott tűzoltó por típusa is. Itt látható az is, hogy melyik típusú tüzek oltására alkalmas az adott tűzoltó készülék. További információ, amit egy poroltón látni kell, az az utolsó karbantartás időpontja, valamint a következő karbantartás, ellenőrzés ideje is.
A porral oltó készülékek a klasszikus szódásszifon elmélet alapján működnek. A poroltó használatának első lépése a biztosítószeg eltávolítása, ami után a kar lenyomásával és a tömlő irányításával el lehet kezdeni az oltást. Tűzoltás közben arra kell figyelni, hogy a poroltót nem az égő anyagra kell irányítani, hanem az ún. lángzónába, annak is a felső részére. Ezután fokozatosan lehet az égő anyag felületét megközelíteni oltás közben.