Vízzel oltók
Vízzel oltó készülékek oltóanyaga
A víz a legrégebbi, és a természetben történő előfordulásnak köszönhetően, a legolcsóbb oltóanyag. Három halmazállapotban található meg (jég, víz és gőz), és az egyes halmazállapotok különböző térfogatokkal rendelkeznek. Jég formában a víz térfogata kb. 1,1-szeres, gőz formájában pedig kb. 1750-szeres a vízhez képest.
A vízzel oltás
A vízzel történő oltás lényege, hogy a víz hűti a környezetét, és képes arra, hogy az égő anyagot visszahűtse a gyulladási hőmérséklet alá. Tűz oltásra csak akkor alkalmas, ha a vizet sikerül közvetlenül az égés helyére juttatni, mivel a víz felmelegedése hőelvonással jár, és csak attól az anyagtól tud a víz hőt elvonni, amellyel érintkezik.
Vízzel oltó készüléket csak az „A” jelű tűzosztályok, tehát szilárd, általában szerves eredetű anyagok tüzeinek eloltására használhatjuk, mivel az elektromos áramot vezeti, alkáli fémekkel reakcióba lépve gyúlékony hidrogén gáz képződhet, valamint benzinnel, gázolajjal, kenőolajokkal nem elegyedik. A vízzel oltás során forró gőz képződhet, amely égési sérüléseket okozhat az embereken, így körültekintően kell alkalmazni a vízzel oltókat.
Vízzel oltó készülékek
A vízzel oltó készülékekben nagyon kevés oltóanyag fér, így nagyobb tüzek oltására nem alkalmasak. A normál víz helyett a vízzel oltókban általában desztillált víz és fagyálló keverékét alkalmazzák. A fagyálló segítségével csökkenthető az oltóanyag fagyáspontja, így hidegebb időben is hatásos a készülék. A desztillált víz előnye, hogy szemben a sótartalmú természetes vízzel, nem vezeti az elektromos áramot. Ennek ellenére az ilyen készülékeket sem ajánlják elektromos feszültség alatti eszközök tüzeinek oltására.